Łyżka Mleka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka patronuje programowi walki z wykluczeniem przez kulturę realizowanemu głównie w Zespole Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, ale także w innych kaliskich szkołach. Program realizują członkinie Łyżki Mleka, jednocześnie nauczycielki w ZSTiE: Beata Dąbrowska, Izabela Fietkiewicz-PaszekAneta Kolańczyk (pomysłodawczyni programu), Beata Wicenciak. Zainteresowanych samą ideą, a także szczegółowymi sprawozdaniami z naszych działań, zapraszamy na do zakładki na stronie stowarzyszenia.

 

Artykuły

Przejdź do - Zbigniew Waleryś w monodramie „Ja jestem Żyd z Wesela”

Zbigniew Waleryś w monodramie „Ja jestem Żyd z Wesela”

8 marca 2018

Recital Agaty Plewińskiej "Opowieść Zimowa" w CKiS

Recital Agaty Plewińskiej "Opowieść Zimowa" w CKiS w Kaliszu oraz w GOK-u w Brzezinach przyciągnął tłumy i bardzo spodobał się publiczności.

W ten projekt było zaangażowanych aż trzech naszych uczniów: Jan Derbiszewski (autorskie kompozycje do wierszy Adama Asnyka), Piotr Józefiak (autorskie kompozycje do wiersza Julian Tuwima, Josifa Brodskiego oraz Anety Kolańczyk) i Agata Plewińska (wokal).

5 marca 2018
Przejdź do - Debata oksfordzka

Debata oksfordzka

Za nami kolejna debata oksfordzka, która zgromadziła rekordową liczbę słuchaczy. Tym razem teza brzmiała: „Ludziom nie warto ufać”.

Marszałkiem była zwyciężczyni poprzedniej debaty, Agata Plewińska.

Decyzją publiczności najlepszym mówcą został Jan Derbiszewski i to on właśnie będzie marszałkiem kolejnej debaty, która planowana jest na kwiecień.

31 stycznia 2018
Przejdź do - Joanna Michalska autorką okładki i wszystkich ilustracji w nagrodzonej książce

Joanna Michalska autorką okładki i wszystkich ilustracji w nagrodzonej książce

Na VI Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim miała miejsce promocja książki pt. "Opowieść dwunastopiętrowa. Grozy PoetyckieMarcina Królikowskiego (poety z Warszawy). Książka ta ukazała się w Wydawnictwie Anagram, znalazła się również w finale X Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką w Świdnicy. Joanna Michalska, uczennica naszej szkoły jest autorką okładki i wszystkich ilustracji w książce.

16 stycznia 2018

Piszą o nas :)

Przejdź do - Recital Agaty Plewińskiej

Recital Agaty Plewińskiej

Tak jak czytamy na stronie CKiS, w niedzielę odbył się recital Agaty Plewińskiej, której akompaniował Piotr Józefiak, Jan Derbiszewski oraz Przemysław Olek. Głównym pomysłodawcą była nasza nauczycielka języka polskiego, Aneta Kolańczyk.

http://ckis.kalisz.pl/zimowa-opowiesc-stowarzyszenia-lyzka-mleka-fotorelacja/

Gratulujemy sukcesu młodym artystom.

11 stycznia 2018
Przejdź do - Choinka Poetycka

Choinka Poetycka

W piątek 8 grudnia w Bibliotece Miejskiej im. Adama Asnyka odbyła się Choinka Poetycka, którą pięknie oprawili muzycznie Agata Plewińska, Janek Derbiszewski i Przemysław Olek, a wiersze czytali Wiktor Płuciennik, Kuba Wawrzyniak oraz nauczyciele naszej szkoły. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

11 grudnia 2017
Przejdź do - Czytanie "Wesela" 2017

Czytanie "Wesela" 2017

Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego przez uczniów i nauczycieli

11 grudnia 2017
Przejdź do - Warsztaty dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu

Warsztaty dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu

Na prośbę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu przeprowadziliśmy warsztaty połączone z teatrzykiem kamishibai do bajek Anety Kolańczyk, nauczycielki języka polskiego w naszej szkole. W warsztatach wzięła udział liczna grupa wolontariuszy z klasy Ib, IIe, IIIe i IVf.  Dyrekcji i nauczycielom z Ośrodka dziękujemy za gościnę. Uczniom za postawę i zaangażowanie.

30 listopada 2017
Przejdź do - Podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci i literackiego dla młodzieży pod hasłem „Chrońmy siebie”

Podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci i literackiego dla młodzieży pod hasłem „Chrońmy siebie”

W dniu 29 grudnia o godzinie 10:00 w murach kaliskiego ODN-u odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci i literackiego dla młodzieży pod hasłem „Chrońmy siebie”. Joanna Michalska (IIIf) była jurorką w konkursie plastycznym, natomiast Konrad Maciaszek (IIIe) otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim. Gratulujemy.

29 listopada 2017
Przejdź do - Zaproszenie na wydarzenia kulturalne z udziałem naszych uczniów

Zaproszenie na wydarzenia kulturalne z udziałem naszych uczniów

Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka ma zaszczyt zaprosić na wystawę fotografii Kacpra Jakubowskiego i filmową opowieść "W moim poczatku jest mój kres".  Oba wydarzenia są ściśle związane z uczniami naszej szkoły i są elementem VII Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej, który będzie odbywał się w Kaliszu od 3-5 listopada - wstęp wolny.

25 października 2017

Wystawa prac Wiktorii Przybeckiej z 3F (technik cyfrowych procesów graficznych) - Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu

25 października 2017

Ilustracje Joanny Michalskiej z 3F (technik cyfrowych procesów graficznych) w sieradzkim CIK

25 października 2017
Przejdź do - III DEBATA OKSFORDZKA wiedza jest martwa - system edukacji w dzisiejszych czasach polega na modelu "zakuć, zdać, zapomnieć"

III DEBATA OKSFORDZKA wiedza jest martwa - system edukacji w dzisiejszych czasach polega na modelu "zakuć, zdać, zapomnieć"

W minionym tygodniu w naszej szkole odbyła się III edycja debaty oksfordzkiej. Wydarzenie zawsze skupia zainteresowanie młodzieży i jest miejscem wymiany różnych poglądów na określony temat. W tym roku organizatorzy "na warsztat" wzięli system edukacji, podgrzewając temperaturę imprezy o kolejnych kilka stopni.

W roli marszałka debaty wystąpiła niezastąpiona Joanna Michalska.

25 października 2017
Przejdź do - Debata: Czy człowiek stał się niewolnikiem techniki?

Debata: Czy człowiek stał się niewolnikiem techniki?

Czy człowiek stał się niewolnikiem techniki? Ten temat został poruszony podczas debaty oksfordzkiej w auli ZSTE. Była to pierwsza tego typu dyskusja w Naszej szkole.

13 marca 2017
Czytaj więcej o: Debata: Czy człowiek stał się niewolnikiem techniki?

Debiut literacki Kamila Bałyńca na łamach pisarze.pl

Kamil Bałyniec właśnie zadebiutował twórczo - autor poniższego artykułu zamieszczonego na stronach ogólnopolskiego Tygodnika Literacko-Artystycznego pod egidą Związku Literatów Polskich, pisarze.pljest uczniem klasy IIIc Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu. Jego pasjami są motocykle i samochody. Ponadto interesuje się historią i muzyką metalową. Publikujemy artykuł w intencji promowania młodych talentów - redakcja pisarze.pl.

25 lutego 2017

XX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, 23.02.2017

RELACJA NA STRONIE CKIS

Dzięki ubiegłorocznej inicjatywie p. Beaty Pilich po raz drugi zapraszamy na obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Od kilku lat nasze stowarzyszenie organizuje w ramach cyklu pn. Kaliski Tygiel Kulturowy imprezy artystyczne i edukacyjne poświęcone tematyce wielokulturowej przeszłości Kalisza: koncerty, wieczory autorskie, spektakle, warsztaty, konkursy literackie dla młodzieży itd. Od 3 lat wpisujemy we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w kalendarz Tygla obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (2014) w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim (2016), który ma służyć odkrywaniu więzi łączących obie religie. Do udziału w tych przedsięwzięciach, a także do ich współtworzenia, zapraszamy młodzież. Również w tym roku planujemy imprezę pod hasłem XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, na którą zapraszamy uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu.
 
27 stycznia 2017
Czytaj więcej o: XX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, 23.02.2017

Wernisaż wystawy prac Asi Michalskiej w Sieradzu, 13.01.2017

Z dumą zapraszamy na wystawę prac Asi Michalskiej (kl. 2f) do Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu. Podczas wernisażu wystawy (13 stycznia 2017 o godz. 18:00) o Asi i jej pracach opowie Wiktor Płuciennik (kl. 2e)

5 stycznia 2017
Czytaj więcej o: Wernisaż wystawy prac Asi Michalskiej w Sieradzu, 13.01.2017

Choinka poetycka

Zapraszamy do Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu na doroczną CHOINKĘ POETYCKĄ,  

14 grudnia 2016
Czytaj więcej o: Choinka poetycka

Kaliska Gra Planszowa

Projekt Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka dla uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, złożony z działań edukacyjnych i artystycznych związanych z historią i kulturą Kalisza, łączący literaturę, historię regionu, sztuki plastyczne, grafikę komputerową. Najlepszy projekt zostanie wydany w formie gry planszowej.

14 grudnia 2016
Czytaj więcej o: Kaliska Gra Planszowa

Przewodnik po Kaliszu Śladami Nocy i Dni

17.12.2015 w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu zaprezentowaliśmy współczesny przewodnik po Kaliszu śladami „Nocy i Dni” autorstwa Maksymiliana Kryszaka, obecnie ucznia klasy 3 b. Przewodnik-folder jest zwycięską pracą w ubiegłorocznym projekcie pomysłu Anety Kolańczyk związanym z 50.rocznicą śmierci Marii Dąbrowskiej. 

18 grudnia 2016
Czytaj więcej o: Przewodnik po Kaliszu Śladami Nocy i Dni

Wspieramy Talenty: JOANNA MICHALSKA

Joasia Michalska, uczennica kl. 2e, niezwykle utalentowana młodziutka artystka, której prace prezentowaliśmy już dwukrotnie w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w listopadzie 2015 oraz na wystawie podczas Nocy Muzeów w maju 2016). STRONA z informacjami o kolejnych sukcesach, publikacjach i wydarzeniach z jej udziałem.

5 stycznia 2017

Wspieramy Talenty: PATRYK MARCINIAK

Patryk Marciniak (kl. 4f), twórca marki Louis Bukovski, projektuje i sam wykonuje ubrania, ma za sobą pokaz mody kolekcju ubrań z 2015 r., był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2016). zapraszamy na STRONĘ, na której na bieząco informujemy o artystycznych poczynaniach Patryka.

5 stycznia 2017