Jesteś tutaj: Start / Profilaktyka szkolna

Profilaktyka szkolna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Obchody Tygodnia Zdrowia 2018 i puchar dla ZSTE

Obchody Tygodnia Zdrowia 2018 i puchar dla ZSTE

W dniach 9 – 13 kwietnia uczniowie ZSTE uczestniczyli w wielu inicjatywach (których rolą była promocja zdrowego i aktywnego trybu życia) w ramach IV Tygodnia Zdrowia - imprezy prozdrowotnej przygotowanej przez Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Kaliszu pod patronatem Prezydenta Miasta  - Pana Grzegorza Sapińskiego.

W poniedziałek – 9 kwietnia, wspólnie z przedstawicielami innych szkół, placówek i instytucji utworzyliśmy barwny korowód, który przeszedł od budynku Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 10 do placu przed Ratuszem.

18 kwietnia 2018
Czytaj więcej o: Obchody Tygodnia Zdrowia 2018 i puchar dla ZSTE
Przejdź do - Warsztaty ,,Wiem nie biorę ! Jestem bezpieczny!”

Warsztaty ,,Wiem nie biorę ! Jestem bezpieczny!”

W dniu 20.03.2018r. w ZST-E w Kaliszu dla klasy pierwszej i drugiej odbyły się 2-godzinne warsztaty w ramach realizacji programu edukacyjnego

,,Wiem nie biorę ! Jestem bezpieczny!” przy współpracy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu ( Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji zdrowia Pani Joanna Jaroma – Woźniak oraz Sekcja Higieny Pracy Pani Katarzyna Mokrzycka).

Celem było dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat ,,dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania , a konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty,  z tymi  produktami. Spotkania miały  również wymiar pouczający o konsekwencjach prawnych.

22 marca 2018
Przejdź do -  I Wielkopolska  Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. ,,Moja okolica-bezpieczna i przyjazna‘’

I Wielkopolska Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. ,,Moja okolica-bezpieczna i przyjazna‘’

W dniu 12.12.201r. Zespole Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu odbyła się  I Wielkopolska  Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. ,,Moja okolica-bezpieczna i przyjazna‘’. Do konkursu  przystąpiło 12 uczniów. Dzielnie zmagali się z odpowiedziami na 20 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Komisja Terenowa czuwała nad przebiegiem Olimpiady oraz przekazała egzemplarze wypełnionych testów do Komisji Głównej Olimpiady w Poznaniu. Trzymamy kciuki za naszych uczestników, aby przeszli do  kolejnego II etapu Olimpiady.

13 grudnia 2017
Czytaj więcej o: I Wielkopolska Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. ,,Moja okolica-bezpieczna i przyjazna‘’
Przejdź do - Prelekcja ,,Świadomość i odpowiedzialność bycia kierowcą, aspekty prawne Kodeksu Ruchu Drogowego”

Prelekcja ,,Świadomość i odpowiedzialność bycia kierowcą, aspekty prawne Kodeksu Ruchu Drogowego”

W dniu 29.11.2017r. w Zespole Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu odbyła się Prelekcja z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki bezpieczeństwa dla naszych uczniów klas 4. Tematem przewodnim była  ,,Świadomość i odpowiedzialność bycia kierowcą , aspekty prawne Kodeksu Ruchu Drogowego”. Spotkania zostały poprowadzone przez specjalistę z zakresu ruchu drogowego funkcjonariusza MKP Panią  Karolinę Nowak .

Koordynator mgr Anna Kuczyńska

13 grudnia 2017
Przejdź do - 16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia!

16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia!

Od ponad 40 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji pod hasłem „Jabłko zamiast papierosa”. W kampanię antynikotynową zaangażowali się uczniowie z klasy 4B, którzy rozdając soczyste i zdrowe jabłka, przekonywali swoich kolegów o licznych korzyściach płynących z rzucenia szkodliwego nałogu.

18 listopada 2017
Czytaj więcej o: 16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia!
Przejdź do - Konferencja naukowa poświęcona tematyce profilaktyki raka jąder

Konferencja naukowa poświęcona tematyce profilaktyki raka jąder

15 listopada uczniowie klasy 4B, wraz z opiekunkami – panią A. Kuczyńską oraz panią M. Giergenis – Lemańską, uczestniczyli w konferencji naukowej poświęconej tematyce profilaktyki raka jąder.

18 listopada 2017
Czytaj więcej o: Konferencja naukowa poświęcona tematyce profilaktyki raka jąder
Przejdź do - I Wielkopolska Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

I Wielkopolska Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

W roku szkolnym 2017/ 2018 Straż Miejska Miasta Poznania, wspólnie z Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu, organizuje I Wielkopolską Olimpiadę Wiedzy o Bezpieczeństwie. Najlepsi uczniowie, wyłonieni w drodze dwustopniowych eliminacji, zostaną zakwalifikowani do finału, w którym będą musieli wykazać się własną inicjatywą nie tylko proponując, ale przede wszystkim wdrażając w życie rozwiązania poprawiające poczucie bezpieczeństwa mieszkańców swojej najbliższej okolicy. Możliwy zakres tematyczny wdrażanych rozwiązań jest bardzo szeroki – od inicjatyw na rzecz ochrony środowiska aż po poprawę bezpieczeństwa w komunikacji.

Terminarz I Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie:

· 12 grudnia 2017 roku, godz. 10:00, test jednokrotnego wyboru, ZSTE w Kaliszu

· 22 stycznia 2018 roku, godz. 10:00, test wielokrotnego wyboru z pytaniami otwartymi, ZSTE w Kaliszu

· 26 marca 2018 roku, od godz. 9:00 , przesłuchania finalistów, siedziba WSB w Poznaniu

Szczegóły http://www.wsb.pl/poznan/aktualnosci/i-wielkopolska-olimpiada-wiedzy-o-bezpieczenstwie

2 listopada 2017
Przejdź do - Prelekcje z zakresu Profilaktyki uzależnień i przestępczości wśród nieletnich

Prelekcje z zakresu Profilaktyki uzależnień i przestępczości wśród nieletnich

W roku szkolnym 2017/2018 dla klas pierwszych odbyły się kolejne Prelekcje  z zakresu szeroko rozumianej Profilaktyki uzależnień i przestępczości wśród nieletnich. Spotkania z młodzieżą zostały poprowadzone przez Panią Agatę Dybioch funkcjonariusza  Straży Miejskiej Kalisza. Na spotkaniach z młodzieżą zostały omówione podstawowe pojęcia: demoralizacja, nieletni, katalog czynów zabronionych, za które nieletni ponosi  odpowiedzialność  przed Sądem, konsekwencje łamania prawa przez nieletniego.

Zajęcia pozwoliły uświadomić młodzieży oraz zdobyć  podstawową wiedzę na temat konsekwencji zdrowotnych i prawnych używania substancji psychoaktywnych. Nauczyły wychowanków dojrzałej postawy wobec wszelkich używek: tytoniu, alkoholu, narkotyków, dopalaczy itp.

Organizator Anna Kuczyńska

25 października 2017
Przejdź do - Nasi Uczniowie w projekcie "Zdrowy Kalisz - od juniora do seniora"

Nasi Uczniowie w projekcie "Zdrowy Kalisz - od juniora do seniora"

W sobotę – 7 października – uczniowie Naszej Szkoły włączyli się do projektu "Zdrowy Kalisz - od juniora do seniora", realizowanego przez Urząd Miejski w Kaliszu, pod patronatem Prezydenta Miasta – Pana Grzegorza Sapińskiego oraz Wiceprezydent – Pani Karoliny Pawliczak.


Mikołaj Gołdyn, Dawid Małoburski, Adrian Wdowczyk, Dawid Grabarek, Kacper Witucki, Mateusz Kulikowski i Maksymilian Kryszak służyli pomocą wszystkim odwiedzającym w tym dniu halę Arena, pomagali w wypełnianiu niezbędnych ankiet, informowali o dostępnych badaniach. Jednak przede wszystkim najważniejsze jest to, że wykazali się aktywną postawą promującą profilaktykę zdrowia. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, bezinteresowność i okazaną pomoc.

Relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie: http://www.kalisz.pl/pl/q/aktualnosci/zdrowy-kalisz-od-juniora-do-seniora-0

Opiekunkami grupy były – Pani Katarzyna Reszke oraz Pani Marta Giergenis–Lemańska.

10 października 2017
Przejdź do - Projekt „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”

Projekt „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”

Wraz z początkiem bieżącego roku szkolnego Nasza Szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.  Jest to program edukacyjny poświęcony tematyce związanej z profilaktyką zakażeń HPV oraz raka szyjki macicy. Jego adresatami są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Realizatorami programu w ZSTE są: mgr M. Giergenis – Lemańska, mgr A. Kuczyńska, mgr K. Reszke oraz szkolna pielęgniarka i wychowawcy poszczególnych klas.

14 września 2017
Czytaj więcej o: Projekt „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”