Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

3 kwietnia 2017

W dniu 30 marca 2017 roku uczniowie klasy 1A, 1B, 1C, 1F, 2D uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W programie wycieczki  się wiele atrakcji, znalazło które opisał uczeń klasy 1A Maciej Baran. „Naszą przygodę w stolicy rozpoczęliśmy spacerem ze starówki pod planetarium przy Centrum Nauki Kopernik.

Pierwszym celem stała się wystawa “Patrz: Ziemia”, gdzie mogliśmy w interaktywny sposób dowiedzieć się o ciekawych zjawiskach na ludzkiej planecie. Nadszedł czas na pierwszy seans  o nazwie “Na skrzydłach marzeń”. Dzięki przedstawionemu filmowi poznaliśmy początki lotnictwa na świecie. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób były konstruowane kolejne modele maszyn latających. Treść filmu zawierała również dzieła Leonarda da Vinci, który według mnie był wybitnym i rewolucyjnym konstruktorem i wynalazcą, oraz jak było to określone w filmie: “wyprzedził swoje czasy”. Jego wynalazki do dziś rewolucjonizują przemysł, transport i inne usługi, oczywiście w ulepszonej już formie. Film w żartobliwy sposób przedstawił nieudolne próby wzniesienia się w powietrze pierwszych samolotów. Przechodząc w poważniejszy ton poznaliśmy architekturę i skutki używania maszyn latających jako broni używanej podczas wojen. Seans wywarł na mnie ogromne wrażenie i pozwolił w prosty sposób zrozumieć i poznać historię lotnictwa.

Następnie przeszliśmy do sali, gdzie miał odbyć się kolejny seans. Tym razem mieliśmy kompletnie odlecieć, ponieważ film został utytułowany “Niewidzialny wszechświat”. Sala pokazowa wyglądała zjawiskowo, kiedy cała kopuła pokryła się aktualnym widokiem gwiazd znajdujących się nad nami. Seans dał mi do zrozumienia jak mała jest Ziemia w stosunku do reszty przestrzeni kosmicznej, która jest ogromna. Ciężko sobie wyobrazić takie rozmiary, przez co film naprawdę zyskał w naszych oczach duże uznanie. Oprócz poznania faktów dotyczących budowy przestrzeni kosmicznej, posiedliśmy także podstawową wiedzę dotyczącą czarnej materii. Na zakończenie seansu w ciekawy sposób zostało przedstawione przemieszczanie się fal radiowych w kosmosie, poprzez ukazanie w jakich odległościach od Ziemi znajdują się dane fale, co przez to idzie jakie np. piosenki znajdują się miliony lat świetlnych od naszej planety. Zdecydowanie ten film jak i sposób prezentowania tych wszystkich informacji na długo zapadnie mi w pamięci.

Po zakończeniu zwiedzania planetarium, krótkim spacerem doszliśmy do autokaru, którym wróciliśmy do Kalisza. Z mojej własnej opinii, wycieczka była bardzo udana i pozwoliła mi w ciekawy sposób prezentacji poznać informacje, które na pierwszy rzut oka nie wydają się zbyt proste i pociągające do nauki.”

Maciej Baran, IA

Opiekunami wycieczki byli: mgr Ewa Krzemińska, mgr Anna Woźniak, mgr Beata Dąbrowska, mgr Maciej Nowakowski.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie